Sveikata

KAS KELIA PAVOJŲ SUSIRGTI MELANOMA?

https://unsplash.com/photos/woman-eye-GrHqA-2GJdU

Melanoma yra ypač pavojingas ir greitai besivystantis odos vėžys, daugeliu atvejų atsirandantis iš gerybinių odos darinių – apgamų ir pigmentinių dėmių. Šis vėžys gali susiformuoti akyse, kartais net kūno ertmių viduje – nosyje ir gerklėje. Tai yra agresyviausia odos vėžio forma, tačiau ligą nustačius pačioje jos vystymosi pradžioje, ją įmanoma išgydyti.

Kokie yra pirmieji melanomos pasireiškimo požymiai?

Sunerimti reikia tada, kai ant kūno pasirodo neįprastai atrodanti atauga, arba turimas apgamas staiga ima keisti formą, dydį ir spalvą. Daugeliu atveju ji yra juodos arba tamsiai rudos spalvos, viršijusi šešių milimetrų plotį, o jos išvaizda neįprasta, pasižyminti nelygiais pakraščiais ir asimetrine forma.

Jeigu toks odos dalinys ima kraujuoti, tada jau yra dėl ko nerimauti, nes liga gali būti pažengusi į pavojingesnę ligos stadiją. Tiesa, melanoma ne visada ima formuotis kaip apgamas, ji gali atsirasti ir ant normalios išvaizdos odos.

Tad vos tik pastebėjote kokią nors spalvotą ar kitokio pobūdžio odos anomaliją, kuri labai greitai didėja ar kaip nors kitaip kinta, skubiai kreipkitės pagalbos į medikus. Laiku atlikti tyrimai gali padėti sėkmingai įveikti šią klastingą ligą.

Kokios yra melanomos atsiradimo priežastys?

Ne visos melanomos atsiradimo priežastys yra iki gali išaiškintos. Žinoma, jog didelę įtaką tam turi paveldimumas. Taip pat išsiaiškinta, jog šviesaus gymio, raudonplaukiai, strazdanoti ir mėlynakiai žmonės suserga šia liga. O patį didžiausią pavojų kelia ultravioletiniai saulės spinduliai, nes ši spinduliuotė sukelia nevaldomą vėžinių ląstelių dauginimąsi.

Kas turi didesnę riziką susirgti melanoma?

Didesnę riziką susirgti melanoma turi tie žmonės, ant kurių kūno yra daugiau nei pusšimtis apgamų. Taip pat didelis pavojus susirgti šia liga turi rūkoriai. Jie odos vėžiu serga dvigubai daugiau nei nerūkantys.

Kaip rodo faktai, pacientų, kurie prieš sirgdami šia liga rūkė, išgyvenamumas buvo ryškiai mažesnis nei tų, kurie nerūkė. Taip nutinka todėl, kad rūkančiųjų kraujagyslės yra susiaurėjusios, todėl į odą nepatenka pakankamai kraujo, ji negauna reikiamų maistinių medžiagų ir deguonies, todėl ji netenka gebėjimo atsinaujinti.